Kolísky a nábytok pre najmenších

Nábytok, to je úložný priestor, miesto na spanie, k odpočinku ik práci. Aj naši najmenší ho teda potrebujú od útleho veku, spomeňme si napríklad detskú postieľku, prebaľovací pult alebo hojdacie kreslo, kde mamičky svoje bábätká v tesnom kontakte uspávajú. Niečo z toho sa môže zdať ako malichernosť, ale aj také relaxačné hojdacie alebo dojčiace kreslo umocňuje pocit pohodlia domova, ktorý je na nezaplatenie.

 

Vyberáme bábätku pohodlie a bezpečie

kolebky-biarwood-bassinet-2

Multifunkčná kolíska

Poklad, ktorý si veziete z pôrodnice domov, je veľmi náročný, čo do pohodlia a bezpečnosti. Základ jeho izbičke tvorí samozrejme kvalitná detská postieľka, vybavená nemenej kvalitným matracom (naozaj ospevované sú tie kokosové). Odporúčané moderné postieľky na súčasnom trhu (a za ohľaduplnú cenu), sú napríklad rustikálne drevené postieľky “Alek”, ktoré vám vyhovie aj svoju sesuvnou stranou pre jednoduchý prístup k dieťatku. Typ “Clariss” a jemu podobné (napríklad aj s úložnými šuplíčky, ktoré ocenia hlavne mamičky), to už je potom iná liga, dokonalý a večne módne viktoriánsky luxus vo svete postieľok, ktorý sa k nám postupne dostáva z USA.
Niektoré detské postieľky disponujú aj tzv. “Korčuľami”, teda zaoblenými nožičkami, vďaka ktorým sa z postieľky stáva kolíska. Vynikajúca vec pre bábätká, ktoré sa upokojujú práve monotónnym pohybom, zvukom alebo opakujúce sa spleťou obrazov. Ovšem nešťastie pre väčšie deti, ktoré sú schopné svojim pohybom v stoji alebo snáď snahou s postieľky vyliezť, kolísku prevrátiť.
Nemožno nespomenúť aj vracajúci sa trend prúteného koša pre bábätko, mnohokrát na kolieskach a hlavne s baldachýnom. Treba však dodať, že okrem vysokej ceny sa z dôvodu rozmerov koša jedná o chvíľkovú záležitosť, navyše väčšie dieťa nie je absolútne chránené proti pádu z košíka.
Ďalej sa naskytá otázka, či plánujete bábätko požičiavať na noc babičkám, poprípade chcete s dieťatkom cestovať, to sa vám potom hodí aj, ktorú možno zložiť a ľahko prenášať.
S dieťaťom neskôr rastie aj jeho obratnosť, možno sa vám časom bude hodiť aj bezpečná detská ohrádka na hranie, ktorú možno typovo skombinovať práve s postieľkou.

 

Pohodlie pre mamičku

Pohodlie pre mamičku je ďalším pilierom pohodovej rodiny. Mamička musí niesť všetku tú ťažobu práce s bábätkom, spánkový deficit, ťažká prsia, naliate mliekom alebo váhu rastúceho dieťatka. Bezo sporu teda, že detskú izbičku musí obsahovať aj nábytok, uľahčujúce predovšetkým matke prácu s dieťaťom. Tu je nutné uviesť práve prebaľovací pult. Veľa mamičiek sa na ňom snažia ušetriť a svoje bábätká prebaľujú na posteli. Nakoniec za to však zaplatí bolesťou a krivými chrbtom …
Je teda navýsosť dôležité, vybaviť sa prebaľovacím pultom, ktorý je dostatočne vysoký pre našu prácu s ním. To, že potom navyše disponujete šuplíčky, policami alebo vreckári, je vec druhá. Na prebaľovacom pulte by mala tiež byť prebaľovacia podložka, ktorá je u niektorých typov pultov ich súčastí, u iných sa musia dokupovať zvlášť. Väčšinou je to nafukovacia podložka, opatrená poťahom, chrániaci pohodlie a teplo dieťaťa.
Dojčiace vankúš je verným spoločníkom ženy už v tehotenstve, kedy uľavuje pri hľadaní polohy ženy, ktorú bolí bruško pri kontakte poschodové postele s údom bábätka. Po narodení dieťaťa je zase matke prospešný pri hľadaní polohy a podpery pri dojčení.
Iným mamičkám ale viac vyhovuje pohodlné dojčiace kreslo (mnohokrát aj hojdacie), na našom trhu k dostaniu väčšinou v rustikálne verzii s úložnou vreckom, ružovým, zeleným alebo béžovým koženkovým alebo textilným polstrovaním a podnožkou.

 

Úložný priestor v detskej izbičke

Úložný priestor je vhodné vyberať tak, aby vydržal do vzdialenejšej budúcnosti, teda obzerať sa na kvalitu, dostatočnúhalmar-psaci-stoly-psaci-stul-ruzovy veľkosť, farbu, ktorá neurazí neskôr aj školopovinné dieťa. Môžete myslieť už na zostavy komôd alebo šatníkových skríň, zakomponované so stolom alebo posteľou, zatiaľ to využijete napríklad pre seba, keď nebudete chcieť v noci vyrušovať otecka svojim vstávaním k dieťatku. Stôl zase môžete využiť ako prebaľovací pult, a pokiaľ stôl vo svojej zostave disponuje z každej strany skríň, je to ideálna náhrada prebaľovacieho pultu, a ak nie, je potrebné na bábätko dohliadať.
Pre svoj vek však zatiaľ deti doma využijú detský stolček a stoličky, ktoré sa v posledných rokoch stali v domácnostiach populárnymi. Tieto zostavy sú aj plastové, teda ľahké pre manipuláciu a neubližné pri strete s nimi.
Okrem skríň na oblečenie bude časom treba tiež úložný priestor na hračky. Tomu dnes vládne cenovo nenáročný, aj na údržbu a prenos nenáročný, plastový box s vekom. S rozprávkovými motívmi, bohatými farbami i priehľadný, na kolieskach aj nie, rôzneho obsahu. Boxy možné navyše skladovať na seba, takže ušetríte miesto. Existuje tiež drevený rám pre vsunutie plastových boxov bez veka tak, že boxy potom môžete vysúvať ako šuplík. Nakoniec nie je teda potrebné robiť drahé a ťažké skrine na hračky, keď je už ani nemáte kde dať, a keď to môžete riešiť práve recyklovateľnými plastovými boxy, ktoré sú vekovo univerzálne, možno ich totiž použiť aj v neskoršom veku na zošity z minulých ročníkov, na športové potreby, na šitie, na topánky, sezónne oblečenie apod.
Klasikou v úložných priestoroch je ale truhla. Pravda, to je už iná váha aj cena, ale dieťa si ju mnohokrát nosia až do svojho rodinného života, kedy v nej neskôr uchováva čriepky spomienok na detstvo, ženy svoje novorodenecké oblečenie alebo fotoalbumy. V úvode života dieťaťa je truhla užitočná aj ako sklad prikrývok alebo obliečok, skrátka zastupuje úlohu komody alebo stoličky.