10 tipov pre detskú izbu

Zariadiť správne detskú izbu je umenie. Nehovoriac o tom, aké ťažké je zohnať správny nábytok, ktorý vydrží roky a zároveň je nadčasový. Máme pre vás pár tipov, ktoré vám pomôžu s výberom nábytku a zariadením detskej izby, ktorý vydrží až k maturite.

Tip 1: Pohovka pre odpočinok

 

detska-pohovka-tomek-weloks-nowe-h23

Detská pohovka

Pracovný stôl a stoličky slúži pre prácu. Kvalitná posteľ s matracom, ktorá neničí chrbát, slúži pre spanie. Pre odpočinok by mala slúžiť pohodlná pohovka. Vyberať by sme mali podľa veľkosti izby, aby zbytočne neprekážala a napriek tomu bola pohodlná a priestranná. Výhodou takejto pohovky, môžu byť aj ďalšie úložné priestory. Stačí si zaobstarať jednoduchý závesný organizátor s kapsičkami, ktorý môže slúžiť na odkladanie hračiek a kníh.

Tip 2: Sedacie vaky sú pohodlné a zábavné

V posledných rokoch sa im dostáva čoraz viac pozornosti. Sedacie vaky sú totiž skvelým doplnkom do detskej izby. Obzvlášť ak má vaša ratolesť časté návštevy. Nielenže sú tieto vaky veľmi pohodlné a majú plno farebných a dizajnových prevedení, ale zažijete s nimi aj veľa zábavy. Vďaka špeciálnej vycpávce sa dajú tvarovať alebo používať ako praktickú vec pri hrátkach detí.

Tip 3: Kúpte nástenku k organizácii dňa

Čím skôr, začnete ratolesť viesť k správnym návykom (lacne detske postielky) tým lepšie. Ideálnym pomocníkom, ako svoje ratolesti naučiť plní úlohy je nástenka, na ktorú si môže zavesiť svoj ​​rozvrh alebo zoznam úloh, ktoré musí vykonať doma alebo v škole. Uvidíte, že investície do takej nástenky sa vám vráti tisíckrát na vynesenom koši.

Tip 4: Ako rozmiestniť nábytok v detskej izbe

 

dolmar-meble-lorento-lorento-04mapety-x9k0883

Detský nábytok

Posteľ s úložným priestorom, by mala byť situovaná smerom ku dverám, aby malo dieťa prehľad o tom čo sa deje. Vaša ratolesť, tiež určite ocenia, ak posteľ umiestnite k stene a na nej zavesíte vreckár či ju polepíte farbenú tapetou. Pri rozostavenie nábytku, je dobré tiež vytvoriť dostatočný priestor pre hranie a na ktorý umiestnite zábavné koberce s obrázkami. V blízkosti svetla, teda oknu, by mal byť umiestnený stôl s kvalitnou polohovateľnou stoličkou. Zároveň si dávajte pozor, aby si dieťa neclonil rúk, ktorú píše.

Tip 5: Správne osvetlenie je základom

Cez deň si naše ratolesť vystačí s denným svetlom, ale akonáhle sa začne stmievať, malo by prísť na rad kvalitné osvetlenie. Nákup kvalitnej lampičky je jednou z hlavných vecí, ktorá by na pracovnom stole nesmela chýbať. Dizajnové lampičky sú takmer na každom rohu a naši najmenší si tak môžu vyberať z širokej palety rozprávkových motívov. Lampička by mala byť umiestnená pod úroveň očí, aby neoslňovali a zároveň by nemala mať v sebe žiarovku menšie ako 60 W.

Tip 6: Úložné priestory nesmú chýbať

V detskej izbe by nemal chýbať dostatok úložného priestoru. Základom budú poličky, kam si deti môžu ukladať svoje knihy a zošity. Zabudnúť by sme nemali ani na šatníkovú skriňu, ktorá nám skvele poslúži na zavesenie oblečenia. Pracovný stôl, by mal mať dostatočný počet úložných priestorov pre ceruzky či perá, ale ak vám chýba, môžete zakúpiť špeciálne stojany na ceruzky a perá. Ako posledná “úložný priestor” by mal byť odpadkový kôš, ktorý bude umiestnený v blízkosti pracovného stola.

Tip 7: Hrací kútik pod posteľou

Ak chcete vytvoriť pre svoje ratolesti hrací kútik, kde sa môžu hrať so svojimi hračky či vytvárať pevnosti, ideálnym riešením je zvoliť detskú poschodovú posteľ. Nemáme na mysli klasickú poschodovú posteľ, aké sú na školských táboroch, ale špeciálne vyrobenú posteľ, ktorá je umiestnená v určite výške a pod sebou poskytuje dostatok priestoru pre hranie. Ako bonus, môžete na okraj postele zavesiť záves, ktorý bude skvele slúžiť na vytvorenie temnej jaskyne či tajomné komnaty, ktoré deti milujú.

Tip 8: Posteľ, ako úložný priestor

V predchádzajúcom tipu, sme sa zmienili o špeciálnej vyvýšenej posteli, ktorá poskytuje skvelý priestor pre deti a ich fantáziu. Ako ďalšia praktická vec týchto špeciálnych paland, sú ich schody, ktoré môžete využiť ako úložný priestor. Ak nedisponujete vyvýšenou posteľou, môžete vytvoriť úložný priestor priamo pod posteľou. Stačí si zaobstarať zopár krabíc, ktoré sa zmestia pod posteľ a do nich naskladať veci, ktoré nepotrebujete príliš často, ako sú zimné bundy, otepľovačky a ďalšie.

Tip 9: Akú farbu vybrať do izby

Okrem nábytku, hrajú dôležitú úlohu v detskej izbe i farby na stenách. Práve farebnosť izby, môže vytvárať výbornú atmosféru a skvelý pocit z izby. Ak práve vyberáte farby do detskej izby, mali by ste vyberať zo sýtych farieb, ktoré sú u detí najobľúbenejšie. Pokiaľ máte doma hyperaktívne dieťa, vyberte tóny svetlejšie modré, zeleno-modrej či fialovej. Živé farby, ako je červená, oranžová a žltá naopak vytvárajú pocity hrejivosti a povzbudzujú deti k väčšej aktivite. Vždy je však dobré mať v izbe maximálne tri farby, z toho jednu výraznú a dve tlmené.

Tip 10: Nástenné tapety či plagáty

V detskom veku nám beží fantázia na plné obrátky. Pre podporu fantázie, môžete svojim milovaným ratolestím kúpiť farebné tapety či samolepky na stenu s najrôznejšími motívmi, ktorý doladí izbu do príjemnej atmosféry. Vyberať môžete zo širokého množstva samolepiek od zvieratiek, po hviezdy či futbalové hviezdy a princeznej.